reklama

Nový minister pôdohospodárstva zobe ŠL TANAPu z ruky

Je zarážajúce ako rýchlo a najmä nekriticky si nový minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa osvojil argumenty ŠL TANAPu. Zrejme si nevšimol, že ho lesníci klamú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Prirodzené zmladenie
Prirodzené zmladenie (zdroj: Erik Baláž)

Prednedávnom napríklad obvinil mimovládne organizácie zo "zeleného výpalníctva", pretože vraj zdržujú udeľovanie výnimiek na spracovanie kalamity. Keby si vyžiadal spis od Krajského úradu životného prostredia v Prešove zistil by, že ukončeniu správnych konaní bránia práve ŠL TANAPu odvolávaním sa voči rozhodnutiam, ktoré im nevyhovujú, ale aj nedodávaním potrebných podkladov. Mimovládky sú v prípade spracovania vetrového polomu v TANAPe úplne nevinne.

Na stanovisko najvýznamnejšej svetovej autority v oblasti ochrany prírody - IUCN (svetová únia ochrany prírody), ktoré podporuje riešenia navrhované Správou TANAPu reagoval minister výrokom: "Je to názor jedného subjektu, naši lesníci majú iný názor, aby A-zóna bola vo vyšších polohách". Naši lesníci sú podľa ministra zjavne dôveryhodnejší ako IUCN.
K ministrovi sa zrejme nedostali informácie o tom, že zonáciu navrhovanú Správou TANAPu podporil okrem IUCN aj svetový fond ochrany prírody (WWF) a viaceré významné slovenské vedecké inštitúcie, napríklad Slovenská ekologická spoločnosť pri SAV, Akademický senát a Vedecká rada Prírodovedeckej fakulty UK a Slovenská zoologická spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pochybujem, že vládna komisia, ktorá má dva roky po kalamite prijímať opatrenia vo vzťahu k vetrovému polomu v Tatrách a vyjadrovať sa k zonácii národného parku, je objektívne informovaná o tom, že všetky požiare vo Vysokých a Nízkych Tatrách za uplynulé dva roky vznikli na sprístupnených a spracovaných lokalitách, väčšina pravdepodobne vďaka lesným robotníkom. Možno vládna komisia ako hlavné protipožiarne opatrenie navrhne vyťažiť drevo v Tichej a Kôprovej doline.
Vyťaženie dreva by určite zvýšilo riziko vzniku požiarov v tomto území, najhorľavejšia je totiž haluzina ležiaca na rúbaniskách spolu so suchou trávou. To ale nie je podstatné, podstatné je zrejme to, čo chcú ŠL TANAPu a oni chcú vyťažiť drevo všade tam, kde je to technicky možné. A minister im v tom pomôže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

ŠL TANAPu podsúvajú politikom a verejnosti nepravdivé a skresľujúce informácie aj o podkôrnom hmyze. Za jeho premnoženie môže podľa lesníkov opäť predovšetkým Tichá a Kôprová dolina. To, že je rovnako veľa podkôrnikov aj v lokalitách, kde bol polom spracovaný sa už nedozvieme a myslím, že sa to od lesníkov nedozvie ani minister.

ŠL TANAPu mohli spracovať 92 % plochy postihnutej vetrovou kalamitou a to aj urobili. Len 8 % požadujú ochranári ponechať na prirodzený vývoj. Súčasná, ale aj bývalá vláda venovala enormnú pozornosť tomuto takmer "bezvýznamnému" problému len preto, že ich lesníci dokázali presvedčiť demagogickými tvrdeniami o ohrození, ktoré hrozí prinajmenšom celým Tatrám kvôli ponechaniu odumretých stromov v lese. Akoby v lese stromy neostávali hniť posledných pár stoviek miliónov rokov. Pre les nie sú hrozbou mŕtve stromy, ale ziskuchtivý lesníci a oklamaní politici.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Erik Baláž

Erik Baláž

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval som Lesnícku fakultu TU vo Zvolene odbor ekológia lesa. Som aktivista Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Zaoberám sa problematikou ekológie lesa, veľkými šelmami (najmä medveďmi)a keďže žijem v Tatrách, tak sa prioritne venujem tomuto územiu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu